czwartek, 30 stycznia 2020

"Głos Przeszłości"



Dostałam książkę od wydawnictwa Czarna Owca, za co im dziękuję. 

Na początku troszkę obawiałam się tej książki z dwóch powodów:

- polski autor
- temat getta warszawskiego

Jak wiecie kocham kryminały i jak była możliwość, to zgłosiłam się do przeczytania i napisana recenzji. Pierwsze 30 stron wchodziło mi długo i to bardzo. Nie mogłam się skupić, chciało mi się spać i przede wszystkim odłożyć książkę. 

Ale zobowiązałam się, a ja zawsze dotrzymuję obietnic. Oczywiście chciałabym również zacząć czytać książki inne niż zawsze. Nie tylko współczesne kryminały i obyczajowe, ale też inną tematykę. 

W tym tygodniu, gdy co raz więcej mówiono o obozach, o 75 rocznicy wyzwolenia, znów zaczęłam czytać i wiecie co? Książka jest genialna. 

A najlepsze jest to czego się obawiałam czyli Polska w 1942 roku, getto żydowskie w Warszawie.
Rewelacja.

Książka jest jakby podzielona na dwie historie - współczesna Warszawa i Warszawa w czasie niemieckiej okupacji.

Książka zaczyna się od poznania Piotra Hamera, który po wyjściu z więzienia stara się być lepszym. Wynajął kawalerkę, pracuje w hospicjum i zaprzyjaźnią się tam w chorą Lusią. Jego życie teraz to przetrwanie. Mała wypłata, a duży czynsz za mieszkanie. Dojada resztki po chorych w hospicjum, bo duma nie pozwala mu, powiedzieć kucharce czy może poprosić o zupę dla siebie. Pieniądze muszą mu wystarczyć, a przecież jego mieszkanie jest puste.

Jeszcze.

Bo pewnego dnia kupuje za grosze komodę pod telewizor z nadzieją, że uda mu się kupić za jakiś czas jakiś telewizorek. Stawiając w domu komodę delikatnie poluzowała się tylnia ściana i przy naprawie, Piotrek znalazł w niej pierścionek i ten mały złoty pierścionek sprawił, że ruszył machinę sytuacji, które normalnie by go nie spotkały. Najważniejsze jest to, że pierścionek prowadzi go do Pani Eleonory, która opowiada mu historię.

Rok 1942 i 1943 to jest w skrócie historia żydówki w getcie Cyla Bartycka i Polaka Jerzy Popławski podchorąży Armii Krajowej, który ma misję w getcie. Z podrobionymi papierami jako doktor Gustaw von Plessen, przez jakiś czas każdego dnia przebywa w getcie. To historia o zamachu na rottenfuhrera Wippenbecka. O spotkaniu Cyli i Jerzego, ich miłości w cieniu zagłady i mordującego kobiety Golema. To historia, która nie powinna się zdarzyć, bo przecież Jerzy nie lubił Żydów, ale jedna kobieta zmieniła wszystko. To historia o życiu w getcie warszawskim, ucieczce z getta, o obozie w Oświęcimiu.

Książka jest napisana świetnie, ma ciekawą fabułę połączenia roku 1942 i współczesności. Takie rzeczy rzadko się zdarzają, ale tutaj to tak pasuje wszystko, że nie mam nawet żadnego ale.

Najlepsze momenty to te z życia w getcie. To jak ludzie tam żyli, pracowali, starali się przeżyć. Jak działa tzw policja żydowska, jak każdy próbował coś przemycić, jaka była korupcja. Jak ludzie umierali z głodu, albo walczyli chociażby o okruszki jedzenia. Były tam knajpy, bary - oczywiście bez potraw, ale to było. Była też kradzież, morderstwo zwłaszcza morderca Golem, niby został wytropiony przez ojca Cyli, oraz zamordowany, ale później okazało się, że to był jego pomocnik a Golem nadal gdzieś tam był i żył i niestety dalej mordował. A była jedna kobieta, o której marzył i starał się ją pozyskać, czy to mu się udało?

Później Golem pojawia się we współczesnym świecie i ktoś chce aby wina za morderstwo kobiety spadła na Piotra, ale czy to się uda?

Wydaje mi się, że każdy powinien sam dalej przeczytać książkę, bo naprawdę WARTO.

Poniżej notatka od wydawcy.

Dwie Warszawy – ta z czasów wojny i współczesna. Łączy je miłość, zagadka i… zbrodnia.
W warszawskim getcie giną młode kobiety. Nikt nie był zainteresowany szukaniem Golema – brutalnego mordercy. Przemierzając szmuglerskie meliny i skorumpowane urzędy, tropem zbrodni podąża były funkcjonariusz polskiej Policji Państwowej, Żyd, ojciec młodej Cyli – Andrzej Bartycki.
W tym samym czasie do getta wkracza z tajną misją podoficer oddziału AK – Jerzy Popławski – zadeklarowany antysemita. Mimo swoich przekonań, mężczyzna zakochuje się w Cyli, a ich miłość przetrwa wszelkie przeciwności.
Warszawa rok 2017. Piotr Hamer, recydywista, który stara się zostać uczciwym człowiekiem. Pracuje w hospicjum, gdzie zaprzyjaźnia się z Lusią, młodą dziewczyną z dobrego domu. Na skutek splotu zdarzeń oboje wchodzą w drogę „czyścicielom kamienic”, lecz to nie oni są największym problemem.
W cieniu czai się Golem - morderca sprzed ponad pół wieku!
Pasjonująca zagadka i miłość przekraczająca granice w wiernie odmalowanym klimacie okupacyjnej Warszawy. Skrupulatnie przedstawione ówczesne realia, napięcia i gusta żyjących wtedy ludzi oraz wątek współczesny napędzany warszawską aferą reprywatyzacyjną.
Zbigniew Zborowski – dziennikarz i autor sześciu książek cieszących się powodzeniem. Laureat wyróżnienia w literackim konkursie miesięcznika „Fantastyka”, absolwent Studium Scenariuszowego przy Łódzkiej Szkole Filmowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz