czwartek, 3 października 2019

Rao Shobha - "One płoną jaśniej"


Pierwszą książką, jaką chciałabym się z Wami podzielić jest wrześniowa nowość One płoną jaśniej autorstwa Rao Shobha.

W sierpniu wzięłam udział w konkursie Wydawnictwo Otwarte i udało mi się wygrać tę o to książkę. Dostałam ją jakieś 3 tygodnie przed premierą i byłam bardzo szczęśliwa mogąc ją szybciej przeczytać niż większość osób.

Początkowo jak ją dostałam miałam obawy. Bałam się troszkę czytać o kobietach z Indii. Przemoc, gwałty, zero tolerancji to u nich normalne zwłaszcza wśród dziewczynek z niższych kast. Taki obraz dostajemy na co dzień, prawda? Każdy z nas myśląc o Indiach i życiu kobiet w tym kraju ma jedno przemyślenie: Kobiety mają tam źle i to bardzo. Nie mogą liczyć na pomoc władz, organów prawa, policji, młode kobiety mają problem nawet aby uzyskać pomoc od własnej rodziny.

Zaczęłam czytać i tak naprawdę nie mogłam skończyć. Ta książka jest tak super napisana, że chce się więcej, naprawdę mam nadzieję, że autorka napisze kontynuację, choć z drugiej strony...

Książka przedstawia historię dwóch dziewczynek, a raczej nastolatek, które na naszych oczach dorastają, wchodzą w dorosłe życie. Ich przyjaźń i życie tak naprawdę do około 25 lat może wydawać się dla nas czymś niezwykłym, ale w Indiach wiele kobiet tak żyje. Dla nich ta przyjaźń jest czymś co daje im sens życia.

Autorka pokazuje jak wygląda życie młodych kobiet mieszkających w maleńkich miejscowościach w Indiach i w zależności od kasty w jakiej się znajdują, dane nam możliwość poznać jakie mają później możliwości, jakie są ich obowiązki, jak kultura i obyczaje wpływają na ich życie.

Te dwie dziewczynki pochodzą z niższych kast, z czego jedna z tej najniższej. Pokazana jest ich przyjaźń, warunki życia, oraz to co może się dla nas wydawać straszne - małżeństwo aranżowane.

Z jednej strony dowiadujemy się jak wygląda takie małżeństwo od początku, ktoś aranżuje, potem są omawiane finanse, jak dochodzi do spotkania, co może sprawić, że nie spodobamy się przyszłym teściom i wreszcie ślub. Dowiadujemy się kim młoda kobieta ma być w przyszłości w nowej rodzinie, a jeśli się nie spodoba w pewnym momencie, co może się stać. Ślub występuje u jednej z bohaterek.

A na co może liczyć ta z najniższej kasty? Tu jest gorzej pod każdym względem. Zgwałcona dziewczyna ucieka do większego miasta, gdzie niestety spotyka ją los dużej ilości dziewczyn, które tu uciekają nie mając pieniędzy. Nie do końca zdaje sobie sprawę co ją czeka, jaka czeka ją przyszłość. Niestety zostaje dziewczyną, zarabiającą na życie swoim ciałem.
Kilka zbiegów okoliczności sprawia, że wyjeżdża do USA, a na co może tam liczyć?

Nie będę spoilerować, ale to co będzie się tam działo daleko od jej kraju jest warte przeczytania.

Książka jest napisana bardzo dobrze, jest bardzo wciągająca i daje do myślenia. Przede wszystkim ważna jest przyjaźń dziewczyn, ale i walka o swoje, chęć nauki, ciekawość świata. Obie nie załamują, ale walczą, są wojowniczkami, każda na swój sposób. Dzięki temu żyją i one to wiedzą. Dziewczyny pokazują, że czasami do szczęścia wystarczą małe rzeczy jak np.: banan z maślanką. Niby dla nas to nic, ale dla nich to najlepszy smakołyk świata, idealny deser, który pomaga im odnaleźć się.

Zastanawiam się czy nie byłaby to super lektura w szkołach dla dzisiejszej młodzieży. Może dzięki takiej książce jakaś osoba chciałaby szukać kolejnych pozycji do przeczytania.

Polecam


Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Urodziły się skazane na dożywotnie cierpienie – jak wszystkie kobiety z małych indyjskich wiosek. Tam nie liczy się, czy jest się siostrą, żoną czy matką. Tam kobieta jest niewolnicą.
Poniżane, wykorzystywane i okaleczane Purnima i Sawitha w przyjaźni znajdują azyl. Do czasu… Jednak ogień nadziei, który raz zapłonął w ich sercach, nie gaśnie. A im bardziej los z nimi igra, tym one płoną jaśniej.
Z bohaterkami odważnej powieści Shobhy Rao utożsamiają się kobiety z wielu stron świata. Seksizm, przemoc domowa, opresyjne normy społeczne to wciąż codzienność miliardów z nich.
"Płonący portret tego, jak wygląda feminizm w większości miejsc na świecie."
"Vogue"
"Niezwykle bolesna i przekonująca opowieść o dwóch młodych dziewczynach, które połączyła silna więź podczas tkania sari w małej wiosce indyjskiej nękanej seksizmem i mizoginią."
"InStyle"
"Odłamki serca wszędzie. Trudno znaleźć lepsze słowa na oddanie tego, co ta powieść robi z czytelnikiem."
"Entertainment Weekly"
"Książka idealna dla czytelniczek Rupi Kaur."
Brit + Co

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz